Uzun yıllar kullanılan peteklerin ve kombilerin zamanla bakıma, temizliğe ihtiyacı vardır. Bazı kişiler veya firmalar tarafından petek temizliği, petek yıkama yoktur, böyle bir çalışma yalandır gibi saçma anlatımlar olabilir. Zira biz de bu sözleri çok duyduk. Petek çürür, zarar görür, delinir gibi yanlış bilgiler size de gelmiş olabilir. Bu tür yalan yanlış bilgilere kesinlikle itibar etmemeliyiz.

Mevsim geçişlerinde birçok kişi tahmin edersiniz ki evlerinde ısınamamakta şikayet durumda. Evlerimize 3-4 bin TL vererek aldığımız kombi ve peteklerin bakımlarını eksiksiz yapmamız gerekiyor. Dışarıdan bu konuyla ilgili hizmet almaya kalktığımızda evde petek temizleme için 150-250 TL arasında bir fiyat isteniyor. Bu parayı vermek istemeyenler için evde en pratik yöntemlerle petek temizliği nasıl yapaılır detaylı anlatıyoruz.

Evde petek temizleme nasıl yapılır ? Birçok kişinin aklındaki soru işaretini gideriyoruz. Birçok insan evde peteklerim ısınmıyorpeteklerin bir kısmı ısınmıyor diye şikayet etmekte. Bu işlemle peteklerimiz ilk günkü gibi sıcak olucaktır. Yapacağımız işlemin süresi yaklaşık olarak 30 dk-45 dk arasında değişecektir. Adım adım evde petek temizliği nasıl yapılır detaylıca okuyunuz.

Evde petek temizleme için kullanacağımız araç ve gereçler: kontrol kalemi ,boru anahtarı ve etrafın kirlenmemesi için orta büyüklükte bir leğen. Petek temizliği nasıl olmalı ? Yapacağımız işlemde hiçbir şekilde kombi ve petek sökümü yapılmayacak herşey yerli yerinde olucakır. Şimdi başlıyoruz…

Evde Petek Temizleme Nasıl Yapılır ?

1.Evde petek temizleme yapmadan önce güvenlik amaçlı kombizi kapatıyoruz. Ardından her kombinin altında bulunan kırmızı ve birde mavi vana bulunmaktadır. Bu vanalardan kırmızı olanı kapatıyoruz. (ters yöne çevirmeniz yeterli)

2.Peteklerin suyu tamamen nasıl boşaltılır ? Biz en kolay petekten işe başlamayı tercih ettik. Bu da evlerimizin banyosunda bulunan havlu kurutan petektir. Bir peteğin temizliğini yaparak su basıncı sayesinde birçok petek temizlenmiş olucak. Banyodaki peteğin sıcak su kısmındaki vanayı elimizle ters yöne çevirerek kapatalım.

3.Kapattığımız sıcak su vanasının hemen üstündeki bijonu boru anahtarınızla hafif aralayın. Vananın altına bir leğen koyarak pis suyun oraya akmasını sağlayabilirsiniz. (Çok yavaş hareketlerle yavaş yavaş aralayın çünkü birden tazikli pis su akmaya başlayacaktır. Bu işlemi yapmadan önce etraftaki kirlenecek tüm elbiseleri kaldırın.)

4.Bu işlemi yaptıktan sonra tekrar kombinizin yanına giderek basıncını kontrol edin basıncın düştüğünü görüceksiniz. Ardından her kombinin altında bulunan mavi aparat ile kombiye su verin. (Not:mavi vana değil, kombinin hemen altında bulunan mavi aparatı çevirerek peteklere su verin.)

Peteklerin Suyu Tamamen Nasıl Boşaltılır ?

5.Mavi aparatla kombiye su verince basınç göstergesinin tekrar su ile yükselmeye başlayacağını görüceksiniz. Tekrar banyo peteğinin yanına gidin ve daha önceden koymuş olduğunuz leğeni temizleyin içindeki pis suyu boşlatın ve tekrar koyun. Bu esnada peteğinizin içinden su akmaya devam edicektir endişelenmeyin. Petekten su gelirken bir parmağınızla açık olan yere 4-5 saniye kapatıp bekleyin ve suyun petek içinde basınç yaparak diğer petekleri temizlemesini bekleyin ve parmağınızı çekin. Tazikli bir şekilde su fışkırması olucaktır endişe etmeyin. (4-5 saniye parmakla tut ve bırak >> bu işlemi 10-15 kez yaparak evin içindeki tüm petekleri temizlemiş olursunuz.)

Kombi servisi ve kombi yedek parça ihtiyaçlarınıza özel hizmet ve ürünlerimizden faydalanın.

Hemen Ara